Blog

Błysk w małej łazience

Często pojawia się fraza, że mogę nie posiadać świetnej kuchni, salonu czy sypialni, ale w zamian za to łazienka musi być w idealnym stanie. W łazience spędzamy niezwykle dużo swojego czasu, szczególnie my, dziewczyny, z tej przyczyny to miejsce musi spełniać nasze najwyższe oczekiwania. Ma być przestrzeń na każdy drobiazg i także na wymarzoną wannę. Która z pań nie śni o zrobieniu sobie raz na jakiś czas ciepłej kąpieli z bąbelkami mając obok siebie lampkę wina? Szczerze mówiąc nawet niewielkie pomieszczenie można zaaranżować tak, żeby znalazło się miejsce na to, co tylko chcesz, czasem jednak ta wanna się nie wciśnie i można w zamian za to zainwestować w prysznic. Jednak i tu da się poczarować wybierając taki z hydromasażem, albo zainstalowanym wodoodpornym radiem.

Tak czy siak aranżacja łazienki jest procesem czasochłonnym, ale w tym samym momencie miłym i daje później sporo radości po zrobionej pracy. Trzeba tym samym poznać kilka podstawowych zasad, które będą ważne w ogarnięciu początków, które zapewnią funkcjonalność tego pomieszczenia, nawet w przypadku gdy jest ono bardzo małe.

W aranżacji niewielkiej łazienki niezwykle konieczne będzie to, aby zachować potrzebne odległości pomiędzy różnymi częściami wyposażenia. To znaczy, że m. in. przed umywalką potrzebujemy około 70cm, a przed muszlą klozetową powinien to być prostokąt o wymiarach 75x80cm, będzie to gwarancją bezproblemowego przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Przy mikroskopijnych łazienkach można też zastanowić się nad tym, w którym miejscu postawić pralkę. Czy jednak lepiej będzie trzymać ją w kuchni, niż gdy miałaby nam zagracić cenne centymetry. Jeśli inne pomieszczenie to też nie jest dobre miejsce na taki sprzęt, to pralkę spróbuj umieścić w taki sposób, żeby w pełni wykorzystać potencjał miejsca na jej wierzchu i ustawić tam podręczne rzeczy albo kosmetyki. Zastanów się też nad pralkami napełnianymi od góry. Co prawda niczego na niej nie ustawisz, ale też nie będziesz potrzebować miejsca na otwarcie drzwiczek. Podobny problem jak w przypadku pralki jest z koszem na brudne ubrania, który śmiało możemy przenieść do sypialni.

W przypadku małej łazienki będzie całkiem ważne to, żeby ją optycznie powiększyć, dlatego właśnie większych sprzętów jak wanna czy prysznic raczej nie ustawiaj na wprost wejścia, bo to optycznie znacznie to miejsce skurczy, a z kolei okno na przeciwległej ścianie zdecydowanie powiększy wizualnie to miejsce, fakt jest taki, że okna w łazience ciągle należą do rzadkości, jeżeli je posiadasz, to w całości użyj jego możliwości. Jeżeli go nie ma, to uzupełnij tę dziurę dużym lustrem, które przy okazji porządnie oświetlisz. To samo będzie w przypadku wyboru barw - im ciaśniejsza przestrzeń, tym chłodniejsze barwy, które powiększą minimum optycznie niedużą łazienkę.

Pamiętaj, że perfekcyjnym rozwiązaniem przy małych łazienkach jest rozwiązanie braku zamontowania zwyczajnego prysznica, a w zamian za to ustawienie szyby od podłogi do sufitu, która oddzieli część kąpielową od codziennej. Miej na uwadze, iż szkło i bardzo jasne kolory wprowadzą do Twojej łazienki nie tylko parę dodatkowych, wizualnych centymetrów, tak bardzo pożądanych, ale i zagwarantują jej lekkość i zgrabność, co przy tak małych przestrzeniach jest wyjątkowo ważne. Nie bój się też ryzyka związanego z z dodatkowym, ozdobnym oświetleniem i lustrami!