Blog

Dom - ale jak?!

Posiadasz własną działkę, uzyskałeś wystarczające finanse, a co bardziej prawdopodobne przyznany kredyt i wiesz, że Twoim ogromnym marzeniem byłoby zbudowanie wyśnionego domu? To już niemalże wszystko - pozostaje wybór projektu a potem... momencik. Odpowiedni projekt domu to nie lada wyzwanie dla każdego śmiertelnika. Wszakże nawet najbardziej znani architekci już po sfinalizowaniu budowy widzą własne błędy i niefunkcjonalność niektórych elementów, których nie można było uniknąć w trakcie projektowania. Czy ten kłopot porusza również Ciebie? Jakie masz opcje wyjścia z takiej beznadziejnej na pierwszy rzut oka, sytuacji?

Niektórzy wybierają gotowe projekty domów. Znajdzie się naprawdę bardzo dużo zalet i parę z nich zaprezentujemy Wam w kilku punktach:

1. Gotowy projekt bywa niedrogi. Z jakiego powodu tak właśnie jest? Ponieważ nie jest unikalny i jest opcja, żeby go sprzedać kilka razy różnym klientom. Nie wydaje więc na niego jedna osoba 20 tysięcy, lecz w sumie parę osób po dwa tysiące i tej wielkości koszt się zwraca, a potem zarabia na siebie. Jest to jak widać korzystne dla wszystkich. Rzecz jasna, nie będziesz posiadać oryginalnego lokum, poza tym na parceli po sąsiedzku może powstać praktycznie taki sam obiekt, jednakże to już wliczasz w zamian za niższą cenę.

2. Gotowy projekt jest przetestowany. Gdzie ulokować sypialnię, gdzie miejsce pracy, kuchnię z salonem czy osobno, a jadalnia, a łazienki? Nie masz doświadczenia, co jest funkcjonalne i użyteczne? Zaufaj więc projektom gotowym. Nie są prawdopodobnie doskonałe, i w każdym znajdzie się coś, co nie będzie Ci pasowało, mimo wszystko zauważ, że skoro sporo osób tego typu mieszkanie wybiera, to znaczy, że ono jest wygodne i spełni różne podstawowe oczekiwania. Będzie zwyczajnie funkcjonalny i nieskomplikowany. Wiadomo, co poniektóre osoby będą mieć wygórowane oczekiwania i własne pomysły czy udziwnione plany na wykorzystanie parceli, choć większość jednak tak nie myśli.

3. Jeden projekt wiele opcji. Z pewnością kojarzysz gotowce typu "dom w...", które posiadają parę różnych modyfikacji. Możesz wybrać budynek bez garażu, z garażem, z dwoma miejscami parkingowymi, czy może zdecydujesz się na odbicie lustrzane. Każdą rzecz dopasujesz do swoich potrzeb i możliwości Twojej działki. Dodatkowo w gotowym projekcie architekt całkiem gratis będzie mógł zastosować kilka wymaganych poprawek i dopasować projekt domu do miejscowych wymagań. Pamiętaj, że nie tylko Tobie ma się taki projekt podobać, ale musi być kompatybilny z wytycznymi Twojej miejscowości.

4. Nie kupujesz kota w worku. Chodzi o to, że budynki według gotowego projektu są standardowe, niektóre będą się bardziej podobały, inne mniej, ale prawda jest taka, że mniej-więcej wiadomo co to będzie. Są dostępne wizualizacje, a czasami nawet obejrzysz fotografie domów już wybudowanych na bazie danego projektu. To wzmacnia Twoje szanse na satysfakcję z odbioru takiego budynku. Co innego w przypadku projektu wykonywanego na podstawie zupełnie nowego projektu. Tutaj może się wydarzyć, że to, co na papierze wygląda nieźle i przestronnie, w rzeczywistości okaże się beznadziejnie.

 Z tej przyczyny z projektami jest mnóstwo zachodu i trzeba się nieźle namyśleć, by wybrać coś optymalnego dla siebie. Gdy przed Tobą moment na przeszukiwanie Internetu - wykorzystaj go maksymalnie jak tylko jesteś w stanie, żeby potem nie żałować!