Blog

Jak urządzić łazienkę

Nawet gdy mamy dom wielkości pałacu z wieloma pokojami, które wykonują najrozmaitsze funkcje i są do różnych celów, możemy być pewni jednego - na pewno nie znajdzie się potrzeba, by odwiedzać codziennie wszystkie z nich, jednak z pewnością każdego dnia skorzystamy z jednego - z łazienki.

Tenże fakt powoduje, że na rynku są setki projektów urządzenia łazienek w najróżniejszy sposób. Jako pewnik trzeba również przyjąć, iż istnieją trzy elementy łączące większość łazienek na świecie – jest to obecność umywalki, toalety i wanny lub prysznica. Pomimo faktu, że z łazienki korzystamy codziennie to wszak należy stwierdzić, że wypełnia ona funkcję pomieszczenia niezwykle przydatnego a zarazem takiego w którym każdy jest minimum potrzebnego czasu. Czym zatem kierujemy się jeżeli staramy się określić czy nasza łazienka nam się podoba? Głównie jest to jej ergonomia czyli jak najbardziej optymalne rozstawienie niezbędnych w niej elementów na jak najmniejszej potrzebnej do tego przestrzeni. Należałoby zwrócić uwagę, że to tylko łazienka w większości mieszkań jest pomieszczeniem o najmniejszej powierzchni, stąd też jej właściwe urządzenie jest w sumie fundamentalne. Prócz ergonomii istotny jest też jej stały wystrój. Kafelki lub płytki {jakich {użyjemy|jakie wykorzystamy do jej urządzenia stanowią wyjątkowo kluczową kwestię w kreowaniu naszego nastawienia jak również samopoczucia odwiedzających nas gości, należałoby kierować się przy doborze barwy jak również wzornictwa zasadą - biel stwarza poczucie przestrzeni. I rzeczywiście jest w istocie - łazienka o białym lub jasnym kolorze z płytkami o delikatnym oraz prostym wzornictwie sprawia wrażenie nieco większej niż jest w rzeczywistości. Im zaś kolorystyka ciemniejsza tym samo miejsce kurczy się w oczach. Dlaczego warto o tymże pamiętać? Otóż dlatego że nikt z nas nie chciałby siedzieć w małych, ciasnych a do tego ciemnych pomieszczeniach, tworzy to automatyczny spadek komfortu i pośrednio - poczucia bezpieczeństwa. Należałoby więc przy wyborze koloru farby bądź płytki myśleć o przewadze jasnych kolorów.

W parze z barwami idzie także rola światła dostępnego w łazience. 

Z racji tegoż, iż sporo łazienek jest realizowanych jako pomieszczenia usytuowane gdzieś wewnątrz naszego budynku lub mieszkania (jeśli żyjesz w bloku - właściwie zawsze) nie posiadają one dostępu naturalnego światła i całe oświetlenie jest sztuczne. Jeżeli zamierzamy żeby w naszej łazience zrobiło się "przytulniej" zastosujmy w niej lampy o ciepłych barwach i w wystarczającej ilości.. Przede wszystkim warto zastanowić się tu nad tzw. "oczkami" czyli małymi lampkami umieszczonymi w podwieszanym suficie. Rozwiązanie takie właściwie zaspokaja wszelkie zapotrzebowanie na oświetlenie w naszej łazience, skutecznie doświetla dowolny jej zakamarek pozwalając zniwelować wszelkie zacienione miejsca. Zastosujmy dodatkowo parę dodatkowych źródeł światła w postaci lampki nad lustrem umiejscowionym nad umywalką bądź nad kabiną prysznicową, z pewnością zmienią one komfort użytkowania. Odpowiedni dobór oświetlenia wraz z dobrym wykończeniem ścian są prócz samego wyposażenia łazienki ważne dla jej elegancji jak i funkcjonalności.