Blog

Ogrzewanie dzięki solarom

W dość wielu nowych budynkach jakimś standardem jest montaż kolektorów słonecznych, których celem jest ogrzanie wody i tym sposobem zaoszczędzenie na dostarczeniu energii elektrycznej. Jest to relatywnie nowa moda i jak nie trudno się domyślić, można także instalować to urządzenie w starszych budynkach, co wbrew pozorom nie wymaga ogromnych zmian. Nie jest także istotne montowanie ich na szczytach domu, są możliwe różne inne rozwiązania. Przedstawimy Wam poniżej parę sposobów, które z pewnością pomogą Wam ustalić decyzję o tym, czy tego typu instalacje są godne zachodu.

W jakim czasie w ciągu roku będę korzystać z tej instalacji?

To pytanie najczęściej przewija się na początku i będące używane do błyskawicznej kalkulacji opłacalności wybranej inwestycji. Ogrzewanie solarne jest potrzebne do tego, żeby dostarczyć nam mniej-więcej 70% zapotrzebowania na gorącą wodę i zazwyczaj używa się go przez czas od kwietnia do października, to znaczy przez połowę miesięcy w ciągu roku. Wydawać by się mogło, iż nie jest to wiele czasu, aczkolwiek w rzeczywistości pozwala całkiem nieźle zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej, która jest przecież dość droga.

Solary trzeba umieścić w taki sposób, by padało na nie światło słoneczne przez co najmniej sześć godzin w ciągu dnia. W Polsce doskonały czas naświetlania to czas od godziny 9. 00 do 15. 00, kiedy słońce świeci najsilniej. Dlatego niezwykle istotne jest zainstalowanie go po właściwej stronie budynku, czyli od południa, bądź też na stoku czy nawet ścianie domu - ale dotyczy to wyłącznie tych, które działają w porze zimowej. Są też kolektory montowane na dachu, ale są one bardzo ciężkie i nie każda konstrukcja będzie zdolna podtrzymać taki ciężar.

Muszą również być zainstalowane pod odpowiednim nachyleniem, by zagwarantować właściwą pochłanialność promieni słonecznych, istnieją także kolektory ruchome, które zmieniają swój kąt w zależności od stopnia padania światła.

Istotne jest to, by zapewnić odpowiedni dostęp do solarów, ponieważ mogą podlegać one destrukcji, uszkodzeniu czy zabrudzeniu i w razie potrzeby naprawy usterek należy mieć do nich dojście ekipie profesjonalistów.

Jaki jest koszt takiej inwestycji?

Za wszystkie konieczne elementy tego sprzętu wraz z instalacją zapłacimy około 15 tysięcy złotych. Oczywiście wiele miast i wsi proponuje dofinansowanie tego projektu, tak więc może się okazać, że mocno nam się to opłaci, a w przyszłości praktycznie na tym zarobimy. Nawet gdybyście takiego dotowania nie mieli możliwości otrzymać, to i tak warto montować tę instalację, bo taka kwota jest relatywnie mała, w zestawieniu z tym, ile jesteście w stanie wydać za tradycyjne ocieplanie wody za pomocą prądu.

Który wybrać, żeby było najkorzystniej?

Można wymienić dwa typy kolektorów: powietrzne lub cieczowe. Do ogrzewania wody będzie Wam potrzebny ten drugi rodzaj. Ogrzewa on bezpośrednio wodę, która później trafi do naszego kranu, albo przemieni się w przyjemne ogrzewanie podłogowe. Przed zakupem należy zapoznać się z produktywnością tego sprzętu, trzeba wiedzieć jaka jest przewidywana ilość pozyskanej tym sposobem energii i przeliczyć powyższą wartość na kilowatogodziny. To mniej-więcej da obraz tego, w jakim wymiarze będzie można korzystać z zamontowanej instalacji.