Blog

Remont łazienki w kilku punktach

Przy planowaniu remontu mieszkania bardzo ważny jest plan działań. W pierwszej kolejności trzeba ustalić zakres koniecznych robót. Na tej podstawie wykonuje się podstawowy kosztorys remontu. Kolejnym krokiem jest wybór ekipy remontowej i ustalenie czasu pracy. Wszystko to wymaga niekiedy cierpliwości godnej mnicha tybetańskiego. W jaki sposób sprawnie przeprowadzić remont łazienki i przy tym nie zwariować?

Jakie materiały będą potrzebne podczas remontu łazienki?

Zabierając się za wyremontowanie łazienki dobrą praktyką jest zakup wszystkich koniecznych materiałów jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych. Takie podejście do sprawy pozwoli zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. Robiąc zakupy należy posługiwać się wcześniej przygotowaną listą produktów. Umożliwi to kupno jedynie tego, co na sto procent będzie niezbędne. Dokonując remontu łazienki zazwyczaj wymienia się glazurę. Nowoczesne trendy designerskie kreują jasne przestrzenie. Dobrze jest zatem sięgnąć po glazurę w jasnych odcieniach. Plusem takiego rozwiązania jest łatwość utrzymania czystości. Na płytkach w ciemnych kolorach o wiele bardziej widoczne są zacieki wodne. Jeżeli chodzi o dylemat czy wybrać wannę czy prysznic, to każdy powinien w tej kwestii kierować się własnymi potrzebami. Dla osób starszych i niepełnosprawnych o wiele lepszym rozwiązaniem będzie z całą pewnością kabina prysznicowa. Jeśli jednak ktoś bardzo przyzwyczajony jest do wanny, to dla komfortu warto zamontować przy niej specjalny uchwyt ułatwiający wchodzenie i wychodzenie z kąpieli. Przy wyposażaniu łazienki nie można zapomnieć o meblach. Powinny być one przystosowane do pomieszczeń o dużej wilgotności, dlatego lepszym pomysłem są meble drewniane, niż te wykonane z płyty MDF. Meble do łazienki zwykle posiadają specjalną warstwę lakieru, który chroni je przed pochłanianiem wilgoci. Istotnym elementem każdej łazienki jest również jej oświetlenie. Kilka punktów świetlnych umiejscowionych w całej łazience sprawi, że kąpiel po ciężkim dniu pracy będzie bardzo odprężającym przeżyciem.

Jak zredukować koszty remontu?

Wydatki poniesione na remont mogą zawierać się w dosyć rozległych widełkach. Wszystko zależy między innymi od od tego jak drogie materiały się wybierze i ile zażąda ekipa remontowa za swoje wynagrodzenie. Stosując proste triki da się w jednym i drugim względzie sporo zaoszczędzić. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności trzeba przemyśleć kwestię wydatków na materiały. W sklepach budowlanych dostępne są produkty z rozmaitych półek cenowych. Oczywiście nie należy wyboru produktów najtańszych. Może okazać się, że są one kiepskiej jakości. Koszty danego produktu należy porównać z jego trwałością tak aby uzyskać jak najlepszy stosunek jakości do ceny. Toaleta jest na tyle specyficznym miejscem że zazwyczaj kupuje się meble i armaturę nowe. W przypadku gdy ma się ograniczone fundusze remontowe to można pomyśleć nad zakupem urządzeń z drugiej ręki. Interesujące oferty można wyszukać na portalach ogłoszeniowych w Internecie. Kolejnym sposobem na redukcję wydatków podczas remontu jest rezygnacja z ekipy robotniczej. Konieczne jest jednak przy tym posiadanie odpowiednich umiejętności. Brak doświadczenia może zakończyć się niespodziewanymi wydatkami. Chcąc samodzielnie przeprowadzić remont pomieszczenia łazienkowego trzeba zarezerwować na to odpowiednią ilość czasu. Nie zawsze okaże się to opłacalne.