Blog

Twoje życie znajduje się w salonie

W którym pokoju własnego domu spędzasz najwięcej czasu? Jeżeli Twoje odpowiedź brzmi: salon, to właśnie znalazłeś/aś się w odpowiednim miejscu, a jeśli nie, to poczytaj niżej wypisane porady, jak urządzić salon, by to przede wszystkim to miejsce stało się dla Ciebie bardzo przyjazne. Aranżacja salonu to jedno z najfajniejszych zadań podczas projektowania przestrzeni życiowej. Jak to możliwe? Bo to przestrzeń wypoczynku i nie tylko sama czynność gospodarowania przestrzeni będzie Ci sprawiała radość, ale potem będziesz z niej korzystać w czasie relaksu. Od czego zacząć?

Nie zapominaj o tym, że na perfekcyjny wygląd tego miejsca wpływają nie tylko fotele, regały i stoły oraz kolor ścian. Do tego dochodzą: podłoga i to, co na niej leży, różne dodatki - ramki fotograficzne, rysunki, itd. A zatem najważniejszą zasadą jest perfekcyjna zasada złotego środka. Ważne, żeby nie przesadzić w żadną stronę. Pokój pozbawiony dodatków będzie nieprzyjazny i niechętnie spędzisz w nim swój czas relaksu, z kolei przeładowany bibelotami stłumi Cię i nie będzie się dało skoncentrować na jednej czynności i odpocząć. Wyjątek stanowi sytuacja, jeśli wiesz, że w takich przestrzeniach czujesz się wyjątkowo dobrze. Salon to przecież ma być Twoja oaza spokoju - co jednak trzeba podkreślić, takich osób jest zdecydowanie mniej. Do tego jeszcze dorzuć rozkład okien i drzwi oraz ogólny plan mieszkania. Niektórzy będą musieli poradzić sobie z zagospodarowaniem tego miejsca łącznie z jadalnią, a inni takiego problemu nie będą musieli rozwiązać, ponieważ jadalnia usytuowana jest w innym miejscu. Nikt nie mówił, że aranżacja salonu to banalna sprawa.

Przemyśl razem z całą rodziną, na których strefach zależy Wam najbardziej i do jakich celów duży pokój ma Wam służyć. Czy jesteście fanami oglądania filmów i najbardziej sprawdzi się u Was miejsce na ścianie na duże kino domowe, czy może raczej potrzebujecie zaprojektować sobie w tym pokoju podręczną czytelnię. Natomiast jeśli w Waszym domu będą królować puzzle i gry planszowe, to zainwestujcie w zakup dużego trwałego stołu i kilku użytecznych półek. W salonie powinna też pojawić się komfortowa kanapa, najlepiej rozkładana, która posłuży za ekstra miejsce noclegowe w sytuacji jeśli zapraszacie do siebie rodzinę czy znajomych, albo wpadną bez zapowiedzi.

Niezwykle istotne jest to, żeby wygospodarować w salonie różne strefy w zależności od potrzeb - na czym Wam najbardziej zależy na to wygospodarujcie więcej miejsca, ale nie może być tak, że wzajemnie się one przenikają. Telewizor tuż obok miejsca na czytanie książek nie stoi zgodnie w parze. Tak samo jak strefa zabaw dla dzieci na wysokości biurka do pracy czy nauki. Jeżeli ma się też w przestrzeni dużego pokoju pojawić jadalnia, to koniecznie powinna być odseparowana od miejsca nauki czy pracy, żeby osoby przechodzące ze swoimi racjami żywności nikomu nie zawadzały w wykonywaniu zadań.

Nie zapomnijcie, że jeśli chodzi o kolory, to dobrze, kiedy zaprowadzi się porządek, nie zaszkodzi jedna ściana pomalowana na jaskrawy kolor, jednak powinno to być miejsce w mniej-więcej neutralne, w którym kąt dla siebie odszuka każdy mieszkaniec. Dlatego proponuje się barwy pastelowe, a odradza ostre, i kolor biały bez żadnych dodatków, ponieważ to miejsce nie powinno być kojarzone z czymś bardzo sterylnym, ale głównie przyjaznym i ciepłym.