Blog

Uciążliwe projekty

Przeszukujesz Internet w poszukiwaniu funkcjonalnego projektu dla Twojego nowego domu? Szukałeś już na setkach stron, lecz wciąż nie wiesz, jak sobie to ogarnąć? Czy wiesz, że nie jesteś jedyny z takim problemem i że całe mnóstwo ludzi zmaga się z tym samym kłopotem. Tylko czemu tak bywa? Bo przecież jeśli wreszcie wybierzemy opcję: prywatny dom, to pragnęlibyśmy, żeby był on przejrzysty, funkcjonalny, ładny i tani. Wszystkich tych cech mieć nie będzie, lecz chociaż na etapie szkicowania projektu możesz zrobić każdą rzecz, żeby zmierzać ideału. Czy wybrać sobie gotowy projekt, a może korzystniej wybrać się do architekta, który stworzy coś tylko dla Ciebie i uwzględni wszystkie Twoje pomysły, biorąc przy tym pod uwagę takie rzeczy jak choćby wygląd i kształt parceli, wymagania gdy chodzi o przestrzeń mieszkalną w Twojej okolicy i dodatkowo parę podobnych kwestii, które nawet nie przyjdą Ci na myśl, a doświadczony architekt z pewnością będzie o tym myślał.

Masz szkic pomysłu w głowie? Nie zwlekaj - wybierz się po własny plan Twojego lokum a nie korzystaj z gotowca. Rzecz jasna do tego musisz posiadać większy budżet, jednak biorąc pod uwagę to, że i tak pewnie powinieneś skorzystać z pożyczki a dodatkowo pragniesz posiadać własny, wymarzony dom nie zwlekaj ani chwili. W przyszłości te kilkanaście tysięcy będziesz mógł zaoszczędzić dzięki odpowiedniemu wyborowi materiałów budowlanych czy planowi domu takiemu, który wykorzysta potencjał terenu.

Przy tej inwestycji pamiętaj o paru bazowych kwestiach, które na pewno ułatwią Ci zamieszkanie w nowym domu.

1. Nigdy nie planuj jadalni czy salonu z daleka od kuchni. Wręcz przeciwnie. Nie zapomnij, że zapraszając kogokolwiek będziesz zmuszony do kursowania tam i z powrotem. Bardzo złym pomysłem jest, by te dwa pomieszczenia były rozlokowane na dwóch różnych końcach.

2. Oddziel część gdzie śpisz od tej, gdzie przebywasz w ciągu dnia. To nie tylko zasada, której sensownie by było się trzymać w przypadku domu pełnego gości - po co mają oni spoglądać do Twojej własnej sypialni? Poza tym dobrze jest po prostu oddzielić w jakiś sposób strefę komfortu od strefy codziennej czy strefy pracy. Wchodząc do tej części - w ostatnim czasie pojawiła się moda na sypialnie na górze, a przestrzeń codzienną na dole - będziesz wkraczać fizycznie w drugi świat. Twój odpoczynek mógłby być przez to pełniejszy. A do tego istnieje mniejsze ryzyko, że woń jedzenia podczas gotowania w kuchni dotrą do takiego miejsca.

3. Pomyśl o dodatkowej toalecie. Nawet nie musi to być duża łazienka z wanną. Chodzi o to, że gdy do domu przybywają goście z pewnością będą oni chcieli z takiego pomieszczenia skorzystać - pomóż im w tym, nie prowadząc przez wszystkie piętra Twojego królestwa.

4. Przestrzeń na Twój samochód. Praktycznie każdy posiada auto albo czasem nawet dwa, albo choćby jakiś jednoślad: rower, motor, skuter. Nie tylko należałoby posiadać na nie przestrzeń, ale także pomyśleć nad optymalnym przejściem z garażu do domu - jeśli zrobisz je bezpośrednio, w zimie będzie Ci przyjemniej, a nad garażem koniecznie wolną przestrzeń zagospodaruj na bibliotekę, gabinet czy składzik. Na początku tego miejsca być może nie będziesz cenić, ale z upływem czasu i wraz z ilością rzeczy, będziesz zachwycony, że takie miejsce znalazło się w Twoim domu.