Blog

Wszystko co trzeba wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym

Sporą część wydatków domowych generuje ogrzewanie w zimie. Zależnie od tego czy mieszka się w bloku czy w zabudowie jednorodzinnej różne są sposoby na to, aby na ogrzewaniu zaoszczędzić. Dobrze jest przede wszystkim zwrócić uwagę na to, by ogrzewanie było optymalne. Najbardziej dotkliwe straty ciepła powodowane są przez niezbyt szczelne drzwi i otwory okienne. Przede wszystkim należy zadbać więc o to, aby dobrze uszczelnić pomieszczenia. W dalszej kolejności można zastanawiać się nad sposobami dodatkowego nagrzewania przestrzeni. Jednym z popularniejszych rozwiązań w tym względzie jest ogrzewanie podłogowe. Przed jego instalacją należy zapoznać się jednak z wszystkimi dostępnymi informacjami na jego temat.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

W sklepach dostępne są rozmaite rodzaje podłogówek. W zależności od tego czy to ma być jedynym źródłem ciepła w domu, czy też będzie spełniało funkcję dodatkowego źródła ciepła, to na wariant warto się zdecydować. Najbardziej popularnym systemem jest ogrzewanie przy pomocy wody. Ze względu na swoją specyfikę bardzo dobrze sprawdzi się w domach jednorodzinnych. Z kolei ogrzewanie elektryczne z powodzeniem da się zastosować także w blokach. Jakie plusy i minusy cechują powyższe rozwiązania oraz które z nich okazuje się bardziej ekonomiczne?

Ogrzewanie elektryczne

Wielu użytkowników bardzo ceni sobie takie rozwiązanie. Montaż elektrycznego ogrzewania pod posadzkowego jest dosyć łatwy - pod płytkami bądź panelami wystarczy położyć specjalne maty grzewcze. W przeciwieństwie do ogrzewania wodnego, w tym przypadku nie ma konieczności przeprowadzania skomplikowanych systemów grzewczych przez ściany budynku. Ogrzewanie elektryczne jest również bardzo efektywne, ponieważ źródło ciepła znajduje się bezpośrednio pod podłogą. Problem może wyniknąć jednak w przypadku awarii - niezbędne jest w takim przypadku zdemontowanie całej podłogi, tak by możliwy był dostęp do mat grzewczych. Do minusów takiego rozwiązania można zaliczyć także dosyć wysokie opłaty związane z jego użytkowaniem. Niestety koszty prądu wciąż pozostają na dosyć wysokim poziomie. Można je jednak zdecydowanie zredukować korzystając z alternatywnych źródeł energii - paneli solarnych czy elektrowni zasilanych wiatrem.

Ogrzewanie wodne

Drugim rodzajem ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie za pomocą wody. W takim przypadku montaż jest zdecydowanie bardziej utrudniony. Wymagany jest bowiem piec grzewczy, którego zadaniem będzie ogrzewanie wody a także system rurek przeprowadzonych pod posadzką, w których będzie płynęła ciepła woda. Ogrzewanie przy pomocy wody wymaga regularnej obsługi przez człowieka, przez co jest znacznie bardziej absorbujące niż podłogówka elektryczna która działa samodzielnie. Jest to jednak chyba jedyny minus tego systemu - bardzo pozytywnie prezentują się z kolei koszty. Woda jest zdecydowanie tańsza niż energia elektryczna.

Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Wybierając konkretne rozwiązanie należy rozważyć wszystkie pozytywne i negatywne strony. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który rodzaj podłogówki okaże się lepszy w danym przypadku. Należy wziąć tu pod rozwagę zarówno całościowe koszty jednej i drugiej instalacji, wydatki powiązane z ich używaniem oraz wydajność ogrzewania. Ogrzewanie wodne jest znacznie tańsze, jednak podłogówka elektryczna wymaga mniejszego wkładu własnego przez co doskonale nadaje się dla osób starszych.