Artykuł

Urządź swój ogród

Ogród – stanowi pojęcie, jedno z miejsc, jakie przytaczane jest przy każdej rozmowie dotyczącej przeprowadzki poza miasto czy na jego niedalekie peryferia.

Dlaczego tak jest? Ogród jest miejscem jakie w najszerszym stopniu pozwala na wyciszenie, relaks, rekreacje i przede wszystkim na bliski związek z naturą. Nie należy mieć obaw co do jednego – człowiek jest stworzeniem które pierwotnie zachowało chęć obcowania z przyrodą. Opierając się tym uznać należy, iż chęć bycia w pobliżu natury jest naszą naturalną jak również instynktowną cechą której nie da się wyplewić.

Powyższa zależność wpływa na fakt, że w chwili zakupu nieruchomości poza miastem myśl o ogródku pojawia się natychmiast. Pomijając ludzką instynktowność, posiadania ogrodu posiada jeszcze inną szczególnie ważną cechę - ogród jest dla domu tym czym dla kobiety jest makijaż. Ogród jest wizytówką domu i siłą rzeczy nie uda się tego zmienić. Wracając do domu pierwsze co dostrzegamy - ogród a w nim nasz dom, gdy zaproszeni przez nas ludzie przybywają do nas z wizytą pierwszą rzeczą jaka wpada w ich oczy jest właśnie nasz ogród. Nie ma szerszego znaczenia czy jest on wielki albo mały, najistotniejszą sprawą jest to żeby był zwykle zadbany i uszczęśliwiał oczy.


Identycznie jak w przypadku urządzania wnętrza również i własny ogród winien zostać przemyślany. Infrastruktura ogrodowa a więc przede wszystkim roślinność, ogrodzenia, donice pełne kwiatów bądź wreszcie pomieszczenia gospodarcze jak i garaż, wszystkie te rzeczy muszą pasować do siebie. Za każdą cenę pamiętać należy, że podstawowym czynnikiem ogrodu jest roślinność a więc nie możemy pozwolić aby całe nasze podwórko zostało wyłożone kostką brukową. Rośliny powinniśmy łączyć z wyczuciem, w ten sposób aby korzystnie działały na obraz naszego domostwa. Jeżeli posiadamy wysokie stare drzewa nie wychodźmy od razu z założenia, że musimy je ściąć. Stare, bujne drzewo z powodu na swoją dostojność potrafi upiększyć każdy ogród jak również dawać naszemu umysłowi jasny sygnał "Jesteś wśród przyrody, bądź spokojny drogi człowieku!". Kolorowe kwiaty którymi niejedna gospodyni marzy ozdobić własne gospodarstwo powinny być wybrane z gustem oraz wyjątkowym smakiem, pamiętajmy - kwiaty mają różnorakie zapachy, jedne przyjemne inne nie do końca. Cóż, taka jest właśnie magia przyrody! Dobierz zatem kwiaty zmierzające do Twoich drzwi rozważnie jak również z wyczuciem, upiększ nimi głównie te fragmenty ogrodu, które zawsze muszą w nim być a nie dają mu uroku. Garaże, wiaty, szamba betonowe, płotki a także płoty - każdy z owych punktów można przyozdobić w ciekawy sposób pozwalający na wkomponowanie ich w ogólnie ciekawy a także barwny obraz ogrodu. Pozwól winorośli wspinać się po ścianie garażu lub wzdłuż płotu, wylot szamba zamaskuj drewnianą donicą pełną kwiatów a domek ogrodniczy pokryj drewnianymi panelami dodającymi mu bardzo swojski wygląd. 

Aranżacja ogrodu oraz obejścia wokół domu to wyjątkowa sztuka, której wzorem są olbrzymie instalacje ogrodowe stanowiące chlubę niejednego zamku albo pałacu. Ty również mieć możesz podobny ogród we własnym domu, wystarczy odrobina energii a także kreatywności!