Artykuł

W jaki sposób zadbać o drewno

Zabezpieczanie drewna to poważny kłopot. Coraz częściej tworzymy z niego ogrodzenia, szopy, i nawet budynki mieszkalne. Wszystko to powoduje, że od jakości drewna może zależeć bezpośrednio nasz standard życia. Warto wiedzieć jakie są najpopularniejsze sposoby aby skutecznie zabezpieczyć drzewo i mieć porządek na lata. Poniżej zostaną one pokazane oraz pokrótce opisane. Po zastosowaniu się do nich nie będziesz potrzebował denerwować się, że twój płot się rozsypie, lub drewniane budynki ulegną uszkodzeniu.


Zacznijmy już od okresu zakupu materiałów. Należałoby zakupić drewno zaimpregnowane, bowiem jest ono już na obecnym poziomie wstępnie chronione przed wilgocią. Impregnacja to nader aktywne zabezpieczenie. Drewno dostaje specjalną powłokę ochronną, poprzez jaką nie może przedostać się woda. Nie żałujmy zatem na tym elemencie, bo potrafi on zaważyć o wytrzymałości naszych obiektów, ogrodzeń czy pozostałych rzeczy, które chcemy stworzyć z drewna.

Poza impregnacją, która jest ubezpieczeniem pierwotnym, należałoby zastosować również zabezpieczenia wtórne. Mówię tutaj o nakładaniu na drewno specjalistycznych substancji chroniących przed działaniem wody, wilgoci jak i warunków atmosferycznych. Oprócz tego powinniśmy użyć specjalne farby do drewna, jakie mają w sobie dodatkowe czynniki chroniące. Taki zestaw należy zaaplikować na drewno jeszcze przed bezpośrednim wystawieniem na warunki zewnętrzne, ażeby nie uległo ono w międzyczasie uszkodzeniom. Odnoszenie się do tychże zaleceń zapewni naszemu drewnu wytrzymałość na lata.